Csak az a fenntartható, ha mindent magadnak csinálsz meg?
A zero waste törekvésekkel könnyen át lehet esni a ló túloldalára és a kezdeti lendületben azon kapod magad, hogy vajat köpülsz, házi mustárt készítesz és jóformán mindent te akarsz megtermelni és létrehozni magadnak, mert az fenntarthatóbb és takarékosabb. :)Bea Johnson a Zero Waste otthon című könyvében is hosszan mutatja be, hogyan néztek ki a napjai, miközben teljesen alárendelte magát ennek az elvnek.
Rövid időn belül ki lehet így fulladni az életmódváltásban és emiatt az is megeshet, hogy a zero waste törekvéseidet a szögre akasztod. :(Saját tapasztalat alapján azt javaslom, hogy elsőként csak a móka kedvéért próbálj ki minél több új receptet és bolti dolgok kiváltására alkalmas ötletet, de ne csak ez határozza meg a mindennapjaidat.
A fenntarthatóságot ne csak környezetvédelmi szempontból értelmezd, hanem vizsgáld meg azt is egy új szokás bevezetésénél, hogy az az időd, életviteled szempontjából mennyire tartható, milyen érzésekkel tölt el az új rutin végzése.Mi például nagyon szeretjük a házi kenyeret, de nem dőlök a kardomba, ha úgy alakul a napunk, hogy mégis a pékségből kell beszerezni a gyermek aktuális favorit mézes kenyeréhez valót. :D
Ha számodra tartható, hogy minden nap süss, sőt még egy házi malomban a hozzávalókat megőröld vagy tésztát készíts és örömmel tölt el az alkotás, az tök jó. De ha este 6-kor már a hátad közepére kívánod az egészet, akkor hagyd a francba és próbálj meg olyan alternatívákat keresni rá, ami a lehető legkisebb kompromisszummal jár.Az alábbi kenyér például kelesztéssel, sütéssel együtt kb 2 óra alatt elkészül (és ha nem kézzel dagasztod, akkor kb 10 percet vagy mellette aktívan) kenyértartó zsákban 4-5 napig biztosan friss és puha marad. Már ha addig marad belőle.
Házi fehér kenyér recept:
- 260 ml víz
- 39 g olaj
- 1 teáskanál cukor
- 1 teáskanál só
- 300 g BL55 búzaliszt
- 100 g rétesliszt
- 35 g nagy szemű zabpehely
- fél kocka élesztő (25g)
A fenti sorrendben keverd össze a hozzávalókat géppel (én a kenyérsütőnk dagasztó funkcióját használom) vagy kézzel és dagaszd addig, amíg egy könnyű állagú, levegős tésztát kapsz. Géppel ez kb egy 25 perces programot jelent.
Amennyiben kézzel kevered a tésztát az élesztőt keverd el egy kis tejben vagy vízben, ha gépet használsz a dagasztásra elég csak elmorzsolni az edényben és a gép elvégzi helyetted a keverést.Hagyd pihenni legalább fél órát a kenyértésztát, amíg kb a kétszeresére kel. Amint ez megtörtént melegítsd elő a sütőt 250 fokra légkeveréses programon.
Amíg a sütő melegszik formázd a kenyeret. Készíts belőle egy kis bucit és kezd el az alsó széleit behúzni alulra, a tészta közepébe, hogy a tetején minél feszesebb tésztát kapj. Ahogy ezt a mozdulatot csinálod, látni fogod a kis levegőbuborékokat a tésztában, amit a dagasztás során gyúrtál bele. Vigyázz a bubikra! :)Rakd a formázott tésztát kenyérsütő formába vagy egy beliszteszett tepsire és éles késsel irdald be a tetejét. Erre azért van szükség, hogy a kenyér szép kerekre fel tudjon "fújódni" sütés közben anélkül, hogy az oldala kirepedne.
Ha felmelegedett a sütő, tedd be a kenyeret és vedd le a hőfokot 200 fokra, majd süsd ezen a hőmérsékleten 30 percig.Nagy a kísértés, de ne vágd meg rögtön a kenyeret, amikor kivetted a sütőből. Várd meg amíg langyosra hűl és csak ezt követően vágd fel. Sokkal könnyebben tudod majd így szeletelni és a belseje sem fog összeesni.
Ha zárt tárolóban vagy a kenyértartó zsákjainkban szeretnéd tárolni a házi kenyeredet mindenképp várd meg, amíg teljesen kihűl, hogy a kicsapódó gőztől ne fülledjen be a tároló.
Bízom benne, hogy kipróbálod ezt a pofon egyszerű receptet és ízleni fog a családnak. :)