A vegánság természetesen nem csak az étkezést foglalja magába, ide tartozik bármilyen állati eredetű termék kerülése vagy az állatok kizsákmányolásával kapcsolatos tevékenységek kerülése. De a leggyakrabban az étkezés kapcsán találkozunk először ezzel a fogalommal.
Az is tény, hogy a húsfogyasztás biztosítása óriási nyersanyag igénnyel bír és ez a terület okozza az egyik legdrasztikusabb károsanyag kibocsátást a világon.Mi nem kívánunk vad vitákba bonyolódni húsmentes és nem húsmentes étkezés témájával kapcsolatban főleg, hogy mi is fogyasztunk húst.
A saját háztartásunkban mi is igyekszünk húsmentes napokat tartani és ahol tehetjük gyakran kiváltjuk az állati eredetű hozzávalókat növényi alternatívákkal.Persze akkor is életmentők ezek az alternatívák, amikor épp elfogyott a tojás és nincs kedved a hidegben elsétálni a boltig. ;)
Útifű maghéj, mint tojáspótló
Az útifű maghéj egy növényi rost, amelynek rendkívül jó a nedvszívó képessége, ezért gyakran használják zselésítő hozzávalóként, például gyümölcslevek, dzsemek sűrítéséhez vagy süteményekbe kötőanyagként.
Kifejezetten hasznos az emésztési problémákra, mivel rosttartalma rendkívül magas.
Süteményekbe akkor érdemes használni, ha nincs szükség a recept szerint a tojásfehérje habjára, ami levegősebbé tudja tenni a tésztát. A kenyerekben az útifű maghéj lágyabb állagot tud kölcsönözni a bélzetnek, egyéb süteményekben pedig ragasztó/kötőanyagként működik.
1 púpozott evőkanál útifű maghéj és 3 evőkanál víz felel meg egy darab tojásnak.
Lenmag liszt tojás helyett
Lenmag lisztet otthon is készíthetsz magadnak egy kávédaráló segítségével. Hasonlóan viselkedik, mint az útifű maghéj, de sokkal karakteresebb íze van, így inkább a sós süteményekhez, kenyerekbe vagy fasírtokba érdemes használni a tojás helyettesítésére. A lenmag szintén nagyon jót tesz az emésztésnek, gazdag rostokban, és omega-3 tartalma is kiemelkedő. Ezen kívül tartalmaz kálciumot, vasat, magnéziumot, foszfort, káliumot, cinket, rezet és mangánt. Egyszóval megéri néha belecsempészni az ételeinkbe ezt a hasznos és tápanyagdús növényi tojás alternatívát.
1 púpozott evőkanál lenmagliszt és 3 evőkanál víz felel meg egy darab tojásnak. Keverd össze és várd meg, amíg kellemes takony állagúvá alakul a massza.:) Utána mehet bele a tésztába vagy fasírtba.
Almaszósz a tojásmentes süteményekbe
Süteményekhez kiváló tojás alternatíva az almaszósz is. Az olyan bögrés sütik vagy kekszek, amelyek egyébként sem a légiességükről híresek nagyon hálásak lesznek egy ilyen tojás alternatíváért és nem fogod bánni, hogy lecserélted erre a hozzávalóra. Az almaszósz használatával ráadásul kevesebb cukrot kell majd a süteményhez adnod.
Tojás nélküli rántotta tofuval
Ha rántottát szeretnél készíteni, de tojás nélkül akkor jó alternatíva a natúr tofu használata. Tojásos színt kölcsönözhetsz neki egy késhegynyi kurkumával a tojásos ízt pedig a fekete só tudja hozni, mivel ez enyhén kénes ízt ad az ételeknek.
A tofut morzsold össze és pirítsd le egy kis olíva olajon majd forgasd át az említett plusz hozzávalókkal és kész is a tojásmentes rántottád.