Tojáshéj a kertben: kreatív újrahasznosítás a fenntarthatóság jegyében

Miskolczi B. Dorina
2025. 05. 22. 10:37:48
Tojáshéj a kertben: kreatív újrahasznosítás a fenntarthatóság jegyében
Az apai nagypapámnak gyönyörű kertje volt, pedig nem volt egyszerű dolga a homokos talajon. A paradicsomok mégis akkorára nőttek mint a fejem, a paprikák pedig roskadoztak a terméstől. Voltak persze olyan évek, amikor valami nem volt olyan sikeres, de az emlékeimben mindig a bőség és a zöld kert él, amikor nagyapámra és a kertjére gondolok.

Ha megérte volna, amikor már nekem is hobbimmá vált a kertészkedés, valószínűleg minden szaván csüngtem volna. De azért pár gyerekkori emlékem maradt a kerti praktikáiról, amit a mai napig alkalmazok a mi veteményesünkben is.

Az egyik ilyen a tojáshéj felhasználása. Jó helyen van a komposztban is, de a tojáshéj a kertben másként használva még hasznosabb alapanyag, így hát nem érdemes a kukába dobni.

Miért hasznos a tojáshéj a kertben?

A tojáshéj nem más, mint kalcium-karbonát, ami egy lassan oldódó, de nagyon értékes tápanyagforrás a talajnak. A növények – különösen a paradicsom és a paprika – imádják, mert a kalcium segíti a sejtfaluk megerősödését és megelőzi az olyan betegségeket, mint a virágvégi rothadás. Emellett a tojáshéjban nyomelemek is találhatók, mint a cink, a vas és a magnézium, amelyek hozzájárulnak az egészséges növekedéshez.

És ami még jobb: nem kerül semmibe. Csak egy kis odafigyelés és újrahasznosítás kell hozzá.

Mikor gyanakodj kalcium hiányra a növényeid esetén?

A kalciumhiány a paradicsomnál és a paprikánál is jól felismerhető tünetekkel jár, amelyek leggyakrabban a termésen jelentkeznek, és sokszor a kertészek számára meglepetést okoznak, hiszen a talajban lehet elegendő kalcium, mégis kialakulnak a hiánytünetek.

A kalcium fontos sejtfalszilárdító elem, a sejtek osztódásához, fejlődéséhez nélkülözhetetlen. Elengedhetetlen a termésfejlődéshez, különösen a növekedésben lévő sejtekben. Mivel a kalcium szállítása korlátozott, főként a fiatalabb részekre (pl. fejlődő termés) nehezen jut el, ezért elsőként ezeken a részeken jelentkezik a hiánya.

A legszembetűnőbb jele, hogy a termés alján barna, besüppedő,vízzel átitatott folt jelenik meg. A folt idővel rothadásnak indul, a termés pedig nem fejlődik tovább. Ez általában a legelső terméseken figyelhető meg először, amikor a növény tápanyagigénye hirtelen megnő.

Attól függetlenül, hogy a talajban van elég kalcium még szenvedhet a kalciumhiánytól a növény. Ezt általában a túl gyors párologtatás és a túl nagy hőség okozza, de egy elnyúló csapadékos időszak és a túl sok víz is okozhatja a kalcium felszívódásának zavarát. Emiatt érdemes időnként a növények tövéhez szórni a tojáshéjból.

Porrá őrölt tojáshéj: a házi kerti „multivitamin”

Az elmúlt években rászoktam, hogy nemcsak összetöröm, hanem porrá őrölöm a tojáshéjat. Eleinte furcsán nézett rám a család, amikor a kávédarálóban nem kávét, hanem tojáshéjport őröltem. De ma már ők is tudják: ez az apró „mágikus por” rengeteg mindenre jó.

A porrá őrölt tojáshéjat közvetlenül a földbe is keverheted, különösen a paradicsom és paprika palánták köré. Mivel apróra van őrölve, gyorsabban szívódik fel, és segíti a növények egészséges fejlődését.

Ha pedig komposztálsz, a tojáshéjpor fantasztikus kiegészítője lehet a komposztnak, hiszen lúgos kémhatása révén segíti a bomlási folyamatokat, kiegyensúlyozza a savas anyagokat.

A tojáshéj mint természetes súrolószer?

Ez az a trükk, amitől minden zero waste háziasszony szeme felcsillan. A porrá őrölt tojáshéj (különösen, ha egy kis szódabikarbónával és citromlével kevered) fantasztikus természetes súrolószer. A zománcozott mosdókagylót és a csempe fugáit is át lehet ezzel törölni. Nem karcol, de éppen elég dörzsölő hatású ahhoz, hogy eltávolítsa a makacs szennyeződéseket.

Aki próbálta már, az tudja: egy kis tálkában tartva, akár egy hónapig is eláll a pulton, és mindig kéznél van, ha egy gyors takarításra van szükség.

Csiga- és kártevőriasztás? A törött tojáshéj erre is jó!

A kertészek régi trükkje, hogy a törött tojáshéjat a növények köré szórják. Főleg akkor, ha a csigák túlságosan is jól érzik magukat a kertben. A csigák ugyanis utálnak átmászni a szúrós felületen, így természetes határvonalat húzhatsz a kedvenc salátád vagy eperpalántád köré.

Fontos azonban, hogy a héjat tényleg jó apróra törd, és időnként frissítsd, mert a nedves, esős idő lemossa vagy elrohasztja a héjakat.

Hogyan gyűjtsd és készítsd elő a tojáshéjat?

Sokáig csak összegyűjtöttem egy kistálba a tojáshéjakat, de aztán rájöttem: jobb, ha sütőben egy kicsit megszárítom őket. Így könnyebb lesz porrá őrölni, és biztosan nem marad benne nedvesség vagy baktérium. 120°C-on, 10-15 percig sütöm őket, majd hagyom kihűlni, és indulhat a darálás.

A porrá őrölt tojáshéjat egy befőttesüvegben tartom a kamrapolcon, és mindig örömmel nyúlok érte, akár a kertbe, akár a konyhába készülök vele.

Kapcsolódó termékeink

Méhecske mintás kerti kesztyű Esschert

1.290 Ft
Kívánságlistára teszem

Palántázó, nyírfa ültető 26cm

2.690 Ft
Kívánságlistára teszem

Pitypang mintás, zöld szórófejes üveg 500 ml

1.590 Ft
Kívánságlistára teszem

Fém kézi ásó, fa nyéllel, olívazöld

2.690 Ft
Kívánságlistára teszem

RÉDEI VETŐMAG - PARADICSOM ÖKÖRSZÍV

435 Ft
Kívánságlistára teszem

Rédei fekete koktélparadicsom vetőmag - Black cherry

507 Ft
Kívánságlistára teszem

Kapcsolódó tartalmak

Melyik növény szereti a kávézaccot?

Melyik növény szereti a kávézaccot?

A kávézaccnak sok újrafelhasználási módja van például a szépségápolás, háztartás területén, ugyanakkor a kertben is nagy hasznát veszed, így kár lenne, ha a kukádban végezné.
Növénytársítás a kertben: táblázattal és ágyás ötletekkel

Növénytársítás a kertben: táblázattal és ágyás ötletekkel

A konyhakert tervezése már januárban elkezdődik, ugyanis nem mindegy, hogy az ágyásokban milyen növények kerülnek egymás mellé. Egyes növénytársítások kifejezetten kedvezően hatnak a növényekre, erősítik és megvédik egymást a különböző kártevőktől még más növények együtt csak szenvednek.
Természetes növényvédő szerek

Természetes növényvédő szerek

Most, hogy egyre melegebb van kezdenek előbújni a kertészkedők életét megkeserítő kártevők is. Ha te sem hektárokban számolod a megművelendő területet, hozunk pár bevált természetes növényvédő receptet, amik használatával örökre elfelejtheted a veszélyes permetszereket.