Én már csak tudom, hiszen évek óta egyszerre feldolgozhatatlan mennyiséget szüretelünk le a bokrainkról, ezért jócskán kerül a leszedett gyümölcsből a fagyasztóba is. Amikor a szörp elfogyott, csak előkapok 1-2 dobozzal a fagyasztóból és készítek egy új üveggel. Az ízén, állagán a fagyasztás semmit nem változtat, ezért ha akkor olvasod ezt a cikket, amikor már csak drágán jutnál hozzá a piacon a szederhez, akkor se aggódj, a mirelit változat is tökéletes lesz.
A tartósítószer mentes szörpök és lekvárok igazi titka nem más, mint a megfelelő csírátlanítás és lezárás. Ha alaposan kifőzöd az üvegeket, majd a kész szörpöt még forrón töltöd bele és légmentesen lezárod, akkor egyáltalán nem kell majd tartósítószert használnod. Ezt teheted száraz dunsztba is, de én inkább a nedves dunszt felé hajlok, mert így az üvegek és a szörp még ki van téve egy plusz hőhatásnak, amitől biztosan elpusztul minden kis csíra, ami romlást eredményezne.
A szederben elég sok mag van, illetve nem mindenki szereti, ha a kis “szöszei” úszkálnak a szörpben. Ahhoz, hogy ezektől megszabadulj és minden értékes cseppet kisajtolj a szeder főzetedből szükséged lesz egy passzírozóra illetve egy nagyon sűrű szűrőre vagy például remekül tudod használni a növényi tej szűrő zsákunkat is erre a célra.
Kezdj el kísérletezni bátran a konyhádban és élvezd a nyár ízeit akár télen is! A tartósítószer-mentes házi szederszörp igazi kincs a kamrádban!
Szederszörp hozzávalói 1,2 liter szörphöz:
- 500 g friss vagy mirelit szeder
- 400-500 g cukor vagy eritrit (ízlés szerint)
- 1 teáskanál citromsav vagy fél citrom leve
- 5 dl víz
Szederszörp készítése házilag: ezeket a lépéseket kövesd!
1. Ha friss szedret használsz, alaposan mosd meg a gyümölcsöt, majd csepegtesd le. Ha mirelit szederből dolgozol, előtte hagyd teljesen felolvadni.
2. Tedd a szedret egy nagy lábasba, öntsd rá a vizet, majd közepes lángon kezdd el melegíteni. Főzd addig, amíg a szeder teljesen szét nem esik (kb. 10-15 perc).
3. Passzírozd át a szedret, hogy megszabadulj az apró magvaktól. Ha szeretnéd, hogy a szörp teljesen sima legyen ezt követően használd a növényi tej szűrő zsákot vagy egy nagyon apró lyukú szűrőt és szűrd át az egészet még egyszer!
4. Öntsd vissza a leszűrt szederlevet a lábasba, majd add hozzá a cukrot és a citromsavat vagy citromlevet. Keverd össze és forrald fel újra, amíg a cukor teljesen fel nem oldódik.
5. Forrón töltsd a szörpöt alaposan kifőzött üvegekbe, majd csavaros tetővel zárd le őket.Ne felejtsd el a kupakokat is csírátlanítani. Az üvegeket tedd nedves dunsztba úgy, hogy legalább az üvegek nyakáig érjen a víz. Forrald az üvegeket még legalább 20 percig, ezután hagyd a vízben lassan kihűlni azokat. A kupakokat benyomva ellenőrizheted majd, hogy kialakult-e a vákuum az üvegekben.
6. Ha minden lépést betartottál, akkor nincs szükség tartósítószerre és a szörp akár hónapokig eltartható lesz! Tedd fel a polcra, de ha sokat készítettél belőle néha azért less rájuk. Ha a kupak nem jól zár, vagy nem megfelelően csírátlanítottad az üvegeket bizony elmászhatnak a kamrában, a szedret pedig nem jó takarítani…
Miért fogyassz rendszeresen szedret, akár szörp formájában is?
A szeder nemcsak finom, hanem rendkívül egészséges is. Szörp formájában is megőrzi jótékony hatásait, így akár egy pohár frissítő itallal is hozzájárulhatunk egészségünk megőrzéséhez. Rendszeres fogyasztásával a következő területeken segíthetsz a szervezetednek:
- Gazdag antioxidánsokban
A szeder tele van antioxidánsokkal, például C-vitaminnal, E-vitaminnal, melyek segítenek a szabadgyökök semlegesítésében, így hozzájárulnak a sejtek öregedésének lassításához és a szívbetegségek megelőzéséhez.
- Immunerősítő
A szeder magas C-vitamin-tartalmának köszönhetően támogatja az immunrendszer működését. Rendszeres fogyasztásával segíthetjük a szervezetünk ellenálló képességét a megfázás és más fertőzések ellen.
- Szív- és érrendszeri egészség
Az antioxidánsok mellett a szederben található kálium és rostok is támogatják a szív- és érrendszer egészségét. A kálium segít a vérnyomás szabályozásában, míg a rostok csökkenthetik a koleszterinszintet.
- Javítja az emésztést
A szeder rosttartalma segíti az emésztést, és segít megelőzni a székrekedést. A rostok elősegítik a bélrendszer megfelelő működését, és hozzájárulnak a hosszú távú emésztési egészséghez.
- Bőrre gyakorolt jótékony hatás
A szederben található vitaminok és antioxidánsok segítik a bőr egészségének megőrzését. A C-vitamin segít a kollagéntermelésben, míg az antioxidánsok védelmet nyújtanak a bőr számára az UV-sugárzás és a környezeti ártalmak ellen.
- Csontok védelme
A szeder magas K-vitamin-tartalma elősegíti a csontok és fogak egészségét. A K-vitamin hozzájárul a megfelelő véralvadáshoz és csontok sűrűségéhez.
- Gyulladáscsökkentő hatás
A benne található antioxidánsok és egyéb fitokemikáliák gyulladáscsökkentő hatással bírnak, ami segíthet csökkenteni a krónikus gyulladásokat és az ezzel kapcsolatos betegségek kialakulásának kockázatát.
- Agyfunkciók és memória javítása
A szeder antioxidánsai elősegíthetik az agy egészségét, javíthatják a memóriát és segíthetnek megelőzni az öregedéssel járó kognitív problémákat.
Akár frissen fogyasztod a szedret, akár szörp formájában élvezed, ez a gyümölcs sok jótékony hatással bír, amelyek mind az egészségedet szolgálják. A szederszörp kiváló módja annak, hogy ízletesen vidd be a szervezetedbe ezeket a fontos tápanyagokat.