Sokat gondolkozok rajta, hogy csak szerencsénk van vagy az életmódunknak köszönhető, hogy a kisfiunk nem gyakran beteg. Legalábbis annyira nem, hogy az oviból hetekre ki kelljen maradnia vagy 2-3 nap ovi után 2 hetes itthonlét következzen.
A születése után, a gyermekágyi időszak alatt engem is elkapott anyukaként a pánik, hogy mindent le kell fertőtleníteni, nem lesznek elegendőek a korábban használt természetes alternatívák.
Akkor fel is rúgtam az elveimet és bevásároltam fertőtlenítőszerből meg ilyen-olyan tisztítószerekből a közeli drogériában a gyerkőc biztonsága érdekében.
Majd lecsillapodtak a hormonjaim, újra tiszta fejjel tudtam gondolkozni és szépen visszatértünk a jól bevált ecet, citromsav, szódabikarbóna, perkarbi négyeshez.
A túl steril környezet gyengíti az immunrendszert
Az otthonunk biztosan nem steril. A kisfiunk kint sarazik, rágcsálja a kutya fülét, sőt Gyömbér kutyánk is kinti-benti. Annak ellenére, hogy napi szinten takarítok, mindent nem nyalok fel a padlóról, felületekről ez pedig biztosan hozzájárul ahhoz, hogy a szervezetünk találkozik mindenféle baktériumokkal és vírusokkal.
Ez rossz? Persze benyelhetünk valami kellemetlenebb betegséget, de a túlzottan steril környezettel olyan buborékot teremtenénk magunk köré, amitől eltunyulna az immunrendszerünk is, az pedig egyenes út az állandó betegeskedés felé.
Antibiotikum-rezisztens baktériumokat hozhatunk létre
A túlzott fertőtlenítőszer használat hozzájárulhat az szuperbaktériumok létrejöttéhez. A leggyakrabban használt fertőtlenítőszerek klór alapúak. Azok a baktériumok, amelyek túlélnek a fertőtlenítő szerekkel szemben, ellenállóbbá válhatnak és a végső esetben használt antibiotikum kúrák nem lesznek elég hatásosak.
Ez szintén egy globális probléma, aminek a megoldásáért mi magunk is sokat tehetünk a reklámok miatt berögzült szokásaink újraértékelésével.
Gyakoribbá válnak az allergiás tünetek és a légzőszervi problémák
A klór tartalmú fertőtlenítő szerek bizonyítottan hozzájárulnak az allergiás, asztmatikus tünetek és a légzőszervi betegségek kialakulásához. Ezek mellett az erős vegyszerek kiszáríthatják és irritálhatják a bőrt, nyálkahártyákat is.
Óriási a környezet károsító hatása
A klór tartalmú fertőtlenítő szerek károsak a környezetre, vízi élővilágra. Márpedig ezek az anyagok nagyon könnyen kijutnak a vizekbe a mosogatónkon, mosógépünkön, vécénken keresztül.
Mit használj klórtartalmú fertőtlenítőszerek helyett?
A jó öreg ecet vagy alkoholos fertőtlenítés éppolyan jól teszi a dolgát, mint a klóros vegyszerek.
A tudatos vásárlók ráadásul laboratóriumi körülmények között is letesztelte az ecet fertőtlenítő hatását, amely ugyanolyan jól teljesített, mint a bolti, hasonló témakörben értékesített vegyszerek.
Készíts felületfertőtlenítőt 1 rész ecet és 1 rész víz keverékéből és töltsd szórófejes üvegbe. Máris fillérekből kész a tisztítószered, amit használhatsz a konyhapulton, mosdókon és csaptelepeken, wc csészén és ülőkéken is. Ez a keverék ráadásul a makacs vízkövet is könnyedén leszedi, így máris két legyet üthetsz egy csapásra.