Készíthetsz belőle súrolószert, mosogatógép port, adhatod mosáshoz, szuper szagtalanításra és bizony az egyik legeslegjobb karácsonyi programnak is elmaradhatatlan hozzávalója. A vakítóan fehér szódabikarbónás karácsonyfadíszek szinte minden háztartásban felbukkannak az adventi időszakban, gyerekekkel pedig abszolút kihagyhatatlan program.
Szódabikarbónás karácsonyfadísz hozzávalók
- 400 g szódabikarbóna
- 200 g kukoricakeményítő
- 250 ml víz
Egyéb választható hozzávalók
- 100% természetes illóolaj az illatosításhoz (pl narancs illóolaj) vagy, ha nem szeretnél teljesen fehér díszeket, akkor később fahéjat is keverhetsz a masszába. A fahéjtól krémszínűvé válik a gyurma és kellemes fűszeres illatot áraszt majd magából.
- Szívószál, hústű vagy hurkapálca a kiszúráshoz, ha szalagot akarsz rá kötni szalag a felakasztáshoz.
- Ha rusztikus eredményt szeretnél használj natúr lenzsinórt vagy színes változatot. díszítéshez sütipecsét, termések, csipke, fenyőág, amikkel lenyomatot tudsz készíteni a gyurma felületére
Szódabikarbónás gyurma elkészítése
Egy edényben keverd össze először a száraz alapanyagokat majd öntsd hozzá a vizet és keverd csomómentesre.
Ha egyneművé vált a folyadék alacsony lángon kezd el összemelegíteni a gyurmát. Nem javaslom, hogy ezt a részét elsiesd és magasabb fokozatra kapcsolj, mert könnyen leéghet a masszád a kukoricakeményítő miatt.
Ahogy a gyurma melegszik elkezd fokozatosan összesűrűsödni még végül egy ragacsos, a krumplipürénél egy kicsit keményebb masszává nem alakul.
Ekkor kapcsold le a főzőlapot és az edényből tedd át a gyurmát egy jól zárható tálba, hogy ki tudjon hűlni. Ez lehet egy sima műanyag edény is vagy egy fedeles jénai tál. A lényeg, hogy ne érje levegő, mert hamar ki tud száradni és később nem lesz nyújtható. Szobahőmérsékleten hagyd kihűlni, kb 4-5 óra kell hozzá.
Ezt követően ki tudod majd nyújtani, én a kb 5 mm-es vastagságot ajánlom, mivel a nagyon vékony díszek könnyen törhetnek.
Amennyiben szeretnél a gyurma díszek felületére is mintát most nyomkodd bele a fenyőágakat, csipkét vagy a szilikon formázókat és csak ezt követően szaggasd ki a gyurmát.
Ha nem szeretnéd rögtön felhasználni az összeset, hűtőben tárolva 1-2 hétig eláll, így akár többször is gyurmázhattok a gyerekekkel és egyszerre nagyobb mennyiséget is le tudsz főzni belőle.
Ha fel szeretnéd függeszteni a díszeket, ne felejts el lyukakat szaggatni rájuk.
A gyurmadíszeket nem kell hőkezelni. Szobahőmérsékleten 1-3 nap alatt a vastagságuktól függően gyönyörűen meg fognak száradni. Érdemes reggel és este fordítani rajtuk egyet, hogy egyenletesen száradhassanak és ne kunkorodjon fel a szélük.
Próbáld ki bátran a szódabikarbónás karácsonyfadíszt, hidd el, még a legnagyobb Grincsek is élvezik az ezzel való pepecselést! ;)