A szódabikarbóna sokoldalúsága miatt alapvető választás a háztartásban, amennyiben környezettudatosabb életmódra szeretnénk átállni.
Egyaránt használható a konyhában, takarításra, de a szépségápolásban is rengeteg házi kozmetikum készül szódabikarbóna alkalmazásával.
Nem elhanyagolható a pozitív tulajdonságai mellett a szódabikarbóna ára sem, a webáruházunkban a háztartási szódabikarbónát nagyon kedvező áron szerezheted be, miközben egyetlen csomaggal számos vegyszert válthatsz ki. Már egy ismert márkás súrolószert is 1000 Ft feletti áron tudsz beszerezni, pedig ugyanezt a munkát a szódabikarbóna is elvégzi sokkal olcsóbban, káros adalékanyagok nélkül.
Mire használhatod az étkezési szódabikarbónát?
Az étkezési szódabikarbónával kiválthatod a sütőport, aminek a fő alapanyaga egyébként szintén a szódabikarbóna. Vásárolhatsz nagyobb kiszerelést, aminek a csomagolása általában papír - így megúszod a felesleges csomagolást a kisebb sütőporoknál - illetve sok csomagolásmentes boltban is beszerezheted a saját tárolódba a sütési szokásaidnak megfelelő mennyiséget.
Egy kevés étkezési szódabikarbónával semlegesítheted az ecet erős ízét is, ha kicsit bátrabban ízesítettél vele.
Mire jó a szódabikarbóna a háztartásban?
Konyhapult és vágódeszkák tisztítása
A háztartási szódabikarbónával hatékonyan tisztíthatod le a fa konyhapultokat. Csak szórd be a pultot, spriccelj rá vizet és egy kefe segítségével súrold át alaposan a felületet.
Ugyanezzel a módszerrel tisztíthatod meg a fa vagy műanyag vágódeszkáidat is. Ebben az esetben még érdemes egy kis sót is adni a keverékhez és ezzel átsúrolni a deszkákat.
Zsíroldás szódabikarbónával
Mivel a szódabikarbóna lúgos kémhatású remekül oldja a zsíros szennyeződéseket. Tökéletes természetes szer a mosogató tisztítására, illetve a tűzhely és a sütő zsírtalanítására is. Csak szórj egy kevés szódabikarbónát a felületre, majd fújd le vízzel, várj pár percet és töröld át egy nedves ronggyal, vagy ha makacsabb a szennyeződés egy szivaccsal vagy kefével.
A konyhai csempére csapódott zsíros szennyeződéseket is hasonló módszerrel tüntetheted el, annyi különbséggel, hogy itt a függőleges felület miatt érdemesebb egy nedves rongyra vagy szivacsra szórni a szódabikarbónát és azzal átdörzsölni a csempéket.
Leégett edények tisztítása
Ha odaégettük az ételt és az makacsul ragaszkodik az edény falához, tegyünk bele 2-3 evőkanál szódabikarbónát és öntsük fel 2 ujjnyi vízzel majd forraljuk fel a folyadékot. Miután kihűlt az odaégett ételmaradék magától elválik az edény falától, de legrosszabb esetben is egy kevés súrolással megszabadulhatunk tőle.
Kávé és teafoltos edények megtisztítása
Készíts kenhető pasztát szódabikarbónából, pár csepp vízből és mosogatószerből. Dörzsöld be vele a csészéket és hagyd állni 10-20 percet. Ezt követően dörzsöld át őket újra. Meglátod el is tűnnek a foltok.
Duguláselhárítás szódabikarbóna és ecet segítségével
Manapság, ha a szódabikarbónát és ecetet együtt említjük, mindig megjelenik valaki, aki egyenesen emberiség ellen elkövetett bűncselekménynek tekinti ezt az akciót. És valóban, amennyiben vízkőoldás a célod, bőven elegendő az ecetet önmagában használni, viszont amennyiben szeretnél profitálni a szódabikarbóna és az ecet pezsgő hatású reakciójából, akkor használd ezt az elegyet duguláselhárításra a következő módon:
Önts a lefolyóba fél bögre szódabikarbónát, majd küldj rá szintén fél bögre 20%-os ecetet. Ez a reakció szén-dioxidot szabadít fel, a pezsgés segít fellazítani a zsíros lerakódásokat a csövekben. Amikor már nem hallod a sistergést önts a lefolyóba 1 liter forró (90-100 fokos vizet). Ez leviszi a fellazult szennyeződést. Ezt követően önts hidegebb vizet a lefolyóba, nehogy sérüljenek a csövek.
Hűtő szagtalanításához
Tegyél 2-3 evőkanál szódabikarbónát egy tálba és cseppents hozzá 10 csepp általad kedvelt illóolajat (például levendula vagy narancs). A szódabikarbóna megköti a kellemetlen szagokat a hűtőben. Az illóolajokat akár el is hagyhatod. :)
Cipő szagtalanítása szódabikarbónával
Az elv ugyanaz mint a hűtő esetében, itt azonban érdemesebb egy sűrűbben szőtt anyagba rakni a szódabikarbónát és ezt elhelyezni a cipőkben. A kis csomag magába szívja az izzadságot és megköti a kellemetlen szagokat kb 6-8 óra alatt.
Kuka szagtalanítása
Ugyanezen elv szerint a kuka szagtalanítását is megoldhatod, ha pár csepp illóolaj kíséretében beleszórsz 1 evőkanál szódabikarbónát a tárolóba. Persze a rendszeres tisztítást nem váltja ki, de két kuka ürítés között megkímélheted magatokat a kellemetlen szagoktól.
Mosáshoz és áztatáshoz
Vízlágyító hatása miatt fokozza a mosószóda vagy más természetes mosószerek tisztító hatását. Tökéletes választás, ha szagtalanításra is szükségünk lenne, például erősen dohányfüst szagú függönyöknél vagy textíliáknál.
Amikor már érzed a konyharuháidon azt a jellegzetes savanyú szagot és a magas hőfokú mosások sem segítenek a szódabikarbóna szintén segítségedre lesz. Áztasd be a konyharuhákat 2 evőkanál szódabikarbóna, pár csepp mosogatószer és fél liter melegvíz oldatába és hagyd állni egy éjszakán keresztül. Másnap mehet be a mosásba a többi ruha közé és volt, nincs kellemetlen szag.
Szőnyegek, matracok felfrissítése
Szórd be a szőnyeget és a matracot szódabikarbónával majd fújd le egy kevés vízzel. Várd meg amíg teljesen megszárad, ezt követően alaposan porszívózd ki kárpittisztító fejjel a szöveteket.
Szódabikarbóna a szépségápolásban
Lábápolás szódabikarbónával
Könnyebben el tudod távolítani a bőrkeményedéseket, ha előtte veszel egy szódabikarbónás lábfürdőt.
Bőr és testradír
Keverj össze 3 rész szódabikarbónát egy rész vízzel és dörzsöld át vele a bőrödet, majd öblítsd le a kezelt felületet. Hatékonyan távolítja el az elhalt bőrsejteket, azonban érzékeny arcbőrűeknek, rozáceával küzdőknek nem ajánlott a mechanikai bőrradír használata. Ha te is ezzel küzdessz, az arcodra inkább kíméletesebb megoldást válassz.
Dezodor
A legtöbb természetes dezodor alapanyaga a szódabikarbóna, mivel semlegesíti a testszagot és megköti az izzadságot. Egyesek bőre szintén nem bírja a szódabikarbóna alapú dezodorokat, így érdemes nagyon körültekintően nyúlni ezekhez a kozmetikumokhoz.
Hajkefék és fésűk tisztítása
Távolítsd el a hajszálakat a fésűről és tedd szódabikarbónás meleg vízbe. A szódabikarbóna feloldja majd a szennyeződéseket és a sörtékbe ragadt szöszöket is könnyebben ki tudod majd öblíteni az áztatás után.
Ha tetszett a cikk megköszönjük, ha megosztod illetve követsz minket instagramon és facebookon is, ahol folyamatosan újabb és újabb praktikákat osztunk meg.
Ékszerek tisztítása
A szódabikarbóna visszaadhatja az elfeketedett ezüst ékszerek régi fényét is. Azonban az ékszerek tisztítása, különösen akkor, ha azok drágakövekkel vagy gyöngyökkel vannak díszítve nagy körültekintést igényel. Az aekszerek.hu szakértő csapata egy külön cikkben foglalkozik ezzel a témával.