De mi bízunk benne, hogy nem csak azért olvasod a fenntarthato-otthonom.hu blogját, hogy a pénztárcádnak kedvezz, hanem azért is, hogy ne pazarold feleslegesen a rendelkezésünkre álló véges energiaforrásokat, ezért az ilyen aprócskának tűnő szokásokat is igyekszel bevezetni a mindennapjaidba.
A nagyobb fogyasztókat is tudod felelősséggel és helyesen használni.
Nem kell, hogy teljesen lemondj az általuk nyújtott kényelemről és előnyökről, ugyanakkor érdemes átgondolni, hogy mennyire vannak összhangban az igényeiddel vagy a háztartásban élők számával és fogyasztásával.
Mosogatógép energiatakarékos használata
A mosogatógép környezetbarátabb megoldás, mint folyóvízben mosogatni, sőt víztakarékosság szempontjából verhetetlen még a retro lavórban mosással szemben is.
De ez csak akkor igaz, ha megfelelően pakolod be a koszos edényeket és a megfelelő programot választod a mosatlan tisztítására.
-
A gép bepakolásához kövesd az eszközhöz mellékelt tájékoztatóban szereplő leírást.
-
A nagyobb zsíros, koszos edényeket vagy fedőket, amik sok helyet foglalnak el érdemesebb inkább a hagyományos módon, a vízhasználatra figyelve elmosni. Így több tányér, pohár és kisebb eszköz fér a gépbe. Nem szükséges 1-2 nagyobb edény miatt új programot indítani.
-
Kerüld el a fél programot. Legyen mindig tele a mosogatógép, amikor elindítod.
-
Használd az eco programot. Bár tovább tart és alacsonyabb hőfokon tisztít, de ugyanolyan hatékonyan működik, mint a 60-70 fokos mosási programok.
Mosógép energiatakarékos használata
-
A gép bepakolásához kövesd ez eszközhöz mellékelt tájékoztatóban szereplő leírást.
-
Pakold tele a gépet és ne indíts el fél programos mosást, de figyelj arra is, hogy a töltősúly ne haladja meg a gyártó által ajánlott maximum súlyt.
-
A kevésbé koszos ruhákat elegendő egy rövidebb és alacsonyabb hőfokú mosási programon mosni.
-
A legtöbb esetben a tiszta ruhákhoz bőven elegendő a 30 fokos mosási hőmérséklet is. Az ágyneműk, törölközők esetében szükséges csak inkább az 50-60 fokos mosás.
-
Hagyd el a drága öblítőket és használj az öblítéshez ecetet vagy citromsavat, illetve a sokkal tovább elegendő és káros vegyszerektől mentes mosóparfümöt.
-
Nem kell mindent kimosni egy használat után. Természetesen, ha a ruha koszos, mehet a szennyesbe, de vannak olyan ruhaneműk, amiknek kifejezetten árt a gyakori mosás.
Ilyenek például a farmer anyagból készült darabok vagy a melltartók is. Sokszor csupán 2-3 óráig hordunk egy ruhadarabot és már megszokásból megy a szennyesbe miután hazaértünk az ügyintézésből, pedig elegendő lenne, ha kiterítenénk a napra vagy az erkélyünkön egy székre, hogy átjárja kicsit a levegő és így később is szégyenkezés vagy rossz érzések nélkül hordhatjuk még.
Szárítógép energiatakarékos használata:
-
Töltsd meg a szárítógépet az ajánlott mennyiségű ruhával és ne csak 1-2 darabot dobj bele, amire épp SOS szükséged lenne. Gondold át előre, hogy milyen szettekre lesz szükséged a heted folyamán és így nem esel abba a hibába, hogy pár darab miatt kell bekapcsolni a szárítógépet és a mosógépet.
-
Használd a szárítógép eco programját.
-
Amennyiben az idő engedi teregess a szabadba vagy az erkélyre. Persze megértjük, hogy a szárítógép pont ezt a macerát hivatott megszüntetni a rohanó háztartásokban, de a szükség törvényt bont. Ha egy nyugodt hétvégére időzíted a mosást lesz időd a teregetésre is a gépet pedig hagyhatod egy kicsit “pihenni”.
-
Tisztítsd rendszeresen és tartsd karban a szűrőket és a gépet a használati utasításnak megfelelően.
Válts energiatakarékos eszközökre
A hűtő, fagyasztó, mosógép, szárítógép és mosogatógép, bojlerek, klímák azok a háztartási eszközök, amik a legtöbb elektromos áramot fogyasztják.
Nézd át ezeknek az eszközöknek a fogyasztásra és energia osztályra vonatkozó adatait és próbáld meg lecserélni azokat, amik felett már eljárt az idő.
Cseréld le kisebbre
Gondold át a vásárlási szokásaitokat. Egy 2-3 fős kis családnak nem biztos, hogy egy óriási fagyasztós hűtőre van szüksége, ha a benne lévő helyet nem is használják ki.
Illetve, ha egyedül élsz nem biztos, hogy 12 terítékes mosogatógépre van szükséged, elég ennél jóval kisebb is.
De teljesen felesleges a 120 literes bojler is, ha nem nagy a család vagy teljesen más napszapokban foglalja be mindenki a fürdőt, illetve szintén csak 2-3 embert kellene kiszolgálnia.
Miért güriznél, hogy ezek a gépek fogyasszanak nálatok, amikor ki sem használjátok? Egyszerűbb ezeket lecserélni egy kisebbre, ami kevesebbet is fogyaszt.
Tartsd karban
A fűtőszálon megtelepedő vízkő vagy a sütő esetén a zsír és ételmaradék vagy a hűtő/fagyasztó hátuljához makacsul ragaszkodó por befolyásolja a háztartási gépek teljesítményét.
Több energiába telik felfűteni a vizet, hűteni az ételeket vagy a megfelelő sütési hőmérsékletet elérni.
Azon felül, hogy egyáltalán nem is higiénikus, energiahatékonysági szempontjai is vannak, hogy figyelj a rendszeres vízkőeltávolításra, portalanításra és tisztításra,
Ezzel nem csak a gépek élettartamát növeled, hanem a fogyasztást is optimalizálhatod.