Van aki már rég könnyes búcsút vett a karácsonyfától és nem szereti azt áthozni az újévre.
Mi csak december 23-án díszítünk, emiatt nálunk van, hogy még Vízkereszt után is áll a fa. Nem lucfenyőt szoktunk venni, így nem is nagyon potyognak róla a tűlevelek.
Bevallom volt egy évünk, amikor augusztusban már a szomszéd kérdezett rá, hogy a fenyőfát az erkélyen az idei évre tartogatjuk-e...:D Azóta azért igyekszünk februárra a fenyőfa kérdést lerendezni.
Az évek során sok formában felhasználtuk a fáinkat. Sajnos a földlabdás megoldás számunkra nem vált be, mindig lassú halált halt szegény fenyőnk kiültetés után, műfenyőt pedig nem szerettünk volna venni, így továbbra is marad a vágott megoldás, amit igyekszünk teljes mértékben hasznosítani az év során.
Hogyan használd újra a leszedett karácsonyfát a kertedben és otthonodban?
Komposztáld
A fenyő félék is komposztálhatóak. Kis mennyiségből kerülhet a fenyőből is a komposztra darálva vagy a tűlevelek vékonyan 1-2 cm magasságban elterítve.
Használd a talaj javítására
Vannak olyan növények, amelyek a savanyú talajban érzik jobban magukat. A talajt a fenyőfélék savanyítják, így például a begónia, magnólia, hortenzia, rododendron vagy az áfonya is meghálálja, ha a lehullott tűleveleket ültetéskor a gödrükbe szórod vagy a növények tövéhez helyezed mulcsként.
Használd talajtakarásra
Az ágakat ledarálva remek mulcsot kapsz vagy összevágva és kiszárítva gyújtósnak is használhatod a nyári sütögetésekhez. A gyanta tartalma miatt pattog tőle a tűz és gyorsan elég, így készülj másféle fával is ha sokáig életben akarod tartani a tüzet.
Készíts belőle házi vízkőoldót
Az ecetes házi vízkőoldónak kellemes fenyő illatot kölcsönözhetsz, ha beáztatsz 1-2 kisebb ágat. A legjobb erre a célra a luc vagy az ezüstfenyő. Egy befőttesüvegbe tölts 1 rész vizet és 1 rész 20%-os ecetet és tedd bele a levágott ágakat is. Hagyd ázni 1-2 hétig, majd szűrd át és töltsd szórófejes üvegbe a vízkőoldódat.